Antyrakowy sok wyciskany z mniszka

przez Monika w dniu 26 kwietnia 2016 · 0 odpowiedzi

mniszek sokTak, tak wiem, że większość badań podkreśla rolę suplementów i herbatki z KORZENIA mniszka lekarskiego (vel mlecza), jednak w badaniach, które porównywały skuteczność różnych części tej rośliny na nowotwory okazało się, że akurat np. na raka piersi silniej działają właśnie ekstrakty z liści. Ponadto wielu z nas wprowadza do diety takie produkty profilaktycznie, więc zdecydowanie warto wcinać i zielsko i pić herbatkę z korzenia. A najlepiej żreć liście i popijać zaparzonym korzeniem. No dobra, przesadziłam;-)

O ile korzeniem mniszka zajmiemy się jesienią (wtedy jest najlepszy moment na „wykopki”, bo korzenie zawierają najwięcej cennych, m.in. właśnie antyrakowych składników), to na zbieranie liści właśnie teraz jest ostatni gwizdek. Do spożycia nadają się głównie młode liście. A jeśli roślina jest już większa, to wybieramy te najmniejsze ze środka. Wtedy nie będą gorzkie.

Sok wyciskany z mniszka

mniszek sok1Zebrane liście mniszka myjemy, zalewamy zimną wodą na ok. 30 minut. Po co? Podobno tracą wówczas część goryczy.

Wyciskamy, dodając ulubione (w sokach) warzywa i owoce. U nas tym razem młoda marchew i gruszki. Nie podaję proporcji, bo te tak naprawdę nie są najistotniejsze. Dla mnie najważniejsze, że dzięki wyciskarce mogę sprawić, że to, co najlepsze w zielonych liściach mogę pochłonąć w najbardziej przyswajalnej formie. Teraz szaleję z mniszkiem, bo warto, a reszta to tylko smakowy dodatek. Polecam! Także do sałatek. 

Ostatnio ktoś mnie pytał o syrop z kwiatów mniszka… Nie, nie robię, bo to jednak cukrowa bomba, a takowych unikam. 

Pamiętajcie, żeby mniszka zrywać w miejscach czystych – daleko od dróg. W moim ogrodzie paranoja… babcia Krysia przesadziła mlecze do skrzynek na warzywa, żeby suka nie mogła ich potraktować wiadomo czym;-) No i przestałam go tępić w doniczkach z kwiatami (co widać na załączonym poniżej obrazku), dzięki czemu mogę czasem skubnąć kilka listków do sałatki lub soku.

Przy okazji przypominam, że to także absolutnie genialny moment na zbieranie pokrzyw – przepis na soczek tutaj.

Podaję link do sklepu z wyciskarką, która mnie dotąd nie zawiodła i nie wygląda, żeby zamierzała. A także przypominam garść argumentów, które skłoniły mnie do zakupu.

Pysznych chwastowych zbiorów!

IMG_5734

sok z mniszka3

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: