Nie bądź burak! Zmień styl życia, żeby żyć

przez Monika w dniu 22 listopada 2012 · 6 odpowiedzi

Delfinidyna zawarta w borówkach ma właściwości przeciwrakowe

Bierzemy cztery łuski padalca, rzęsę żbika i skrzydło meszki (nie mylić z muchą! To by było za proste!). Teatralnym ruchem wrzucamy do kotła z wodą, stawiamy nad paleniskiem, mamroczemy ciut. Wierzymy, że pomoże…  Tak wiele osób wyobraża sobie alternatywne metody leczenia raka i innych chorób.

Tymczasem…

„Niech twoje jedzenie będzie lekarstwem” – mały quiz: kto jest autorem cytatu? Nie, nie wróż Marian. Nie, sir McDonalds także nie. Hipokrates. Tak. Gość zauważył kilkaset lat przed naszą erą, że to jest możliwe. Co więcej. To nie fanaberia nawiedzonego znachora, ale głębokie przekonanie tatusia medycyny, że tak właśnie powinniśmy traktować nasze posiłki. W dodatku fakt, że facet tak podpowiadał już ok. 2,5 tys. lat temu nie znaczy, że to recepta przeterminowana. Dziś sprawdza się – na szczęście – w coraz liczniejszych próbach uzdrawiania, o pardon, leczenia (!)  poprzez zmianę stylu życia. (Dla dociekliwych wielbicieli nauk medycznych od razu uzupełnienie – tak, są na ten temat randomizowane badania i publikacje w pudmedzie.)

Co na to lekarze?

Dlaczego lekarze onkolodzy czy kardiolodzy nie wspominają o leczeniu dietą? Z tego samego powodu, dla którego ginekolog nie grzebie w uszach… Nie ich broszka, a na swojej specjalizacji i tak mają dosyć nauki. Wiem, mieszkałam sześć lat ze studentką medycyny. W kinie przez ten czas była raz (na „Psychopacie”, bo pewnie myślała, że będzie więcej o podłożu choroby).  Szkoda tylko, że z tego powodu przeciętny Smith, gdy dowie się, że ma raka i że został mu rok życia, grzecznie, posłusznie żyje tyle, ile mu lekarz zalecił.

Delfinidyna zawarta w borówkach ma właściwości przeciwrakowe

Delfinidyna zawarta w borówkach ma właściwości przeciwrakowe

Że to i tak geny?

 No na szczęście można im mocno pokrzyżować szyki. Kilku duńskich naukowców (Sorensen, Nielsen, Andersen i Teasdale) było na tyle uprzejmych, że przeanalizowali żywot ponad tysiąca dzieci adoptowanych tuż po urodzeniu. Okazało się, że geny nie miały wpływu na zachorowanie na raka, nawet jeśli rodzice biologiczni zmarli z powodu na przykład choroby nowotworowej przed ukończeniem pięćdziesiątki. Ale z kolei dzieci adoptowane szybciej żegnały się z naszą planetą (statystyki wzrosły pięciokrotnie), jeśli ich rodzice adopcyjni zmarli przedwcześnie z powodu raka. Jakieś oszałamiające wnioski? Jedyne, co dzieci mogły „odziedziczyć” po swoich nowych opiekunach, to chlanie, jaranie, żarcie byle czego i płaszczenie tyłka przed telewizorem. I oczywiście nie chodzi o to, żeby się teraz ostentacyjnie przesiedlać na bezludną wyspę i wcinać korzonki. Czasem wystarczy kilka drobnych zmian, żeby nasze życie nie było jednym, długim (albo raczej krótkim) i głupim popełnianiem samobójstwa. A jeśli nie chce Wam się ze względu na własne zdrowie, to zróbcie to (vide duńskie badania) dla swoich dzieciaków…

Czego się boicie najbardziej?

Poza przysłowiową dachówką… Rak? Zawał? Udar? Cukrzyca? Specjaliści z WHO twierdzą, że wystarczy wdrożyć pięć zasad, żeby ograniczyć ich ryzyko od 70 proc. (odnośnie raka) do 90 (dot. cukrzycy). I darujmy sobie chrzanienie: „wolę żyć krótko, ale tak jak chcę”. Zachorować można szybko i można przez to długo być warzywem…

O pięciu zasadach niebawem:-)

{ 6 odpowiedzi… przeczytaj je poniżejdodaj jeden komentarz }

Marta Kwiecień 3, 2014 o 8:39 pm

Przeczytałam, że układa Pani diety. Co trzeba zrobić, aby pomogła Pani ustalić najlepszy plan żywieniowy? :)

Odpowiedz

Monika Kwiecień 3, 2014 o 9:14 pm

Wystarczy się odezwać via mail:-) Juz sie do Pani odzywam na priv.

Odpowiedz

Monika Kwiecień 11, 2014 o 9:17 am

2 lata zaraz miną a ja 5 zasad nie widzę… Jeśli źle patrzę, to mam prośbę o pokierowanie. Przyznaję uczciwie, że dopiero zajrzałam na bloga i całości nie zdążyłam przeczytać.

Odpowiedz

Monika Kwiecień 12, 2014 o 6:57 pm

Ufff, na szczęście dałam.:-) Po niespełna dwóch miesiącach od obietnicy. http://chilifiga.pl/batatypieczone/

Odpowiedz

Monika Kwiecień 14, 2014 o 9:10 am

Dziękuję pięknie za poprowadzenie. Wyszukiwarka na stronie nie spełniła swojej funkcji (wpisywałam „zasad”, „zasady”).

Odpowiedz

Monika Kwiecień 14, 2014 o 10:20 am

W ramach testu wpisałam „zasady” i wyszukało dwa teksty, w tym ten, który Panią interesował:-)

Odpowiedz

Zostaw Komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: