Sok z aronii, prozdrowotna bomba

przez Monika w dniu 13 października 2015 · 0 odpowiedzi

sok z aronii    Pierwsze skrobanie szyb auta o poranku za nami już ładnych parę dni temu – to wyraźny sygnał, że warto wskoczyć do ogrodu i zebrać aronię. Dlaczego teraz? Ano podobno przemrożona traci część goryczki.

Jeśli ją kupujemy, to warto ją wrzucić na przynajmniej 2 doby do zamrażarki. A najlepiej zamrozić więcej porcji na później…

Mam jeden krzak w ogródku, ale obawiam się, że po dokładnym zgłębieniu zalet aronii nabrałam apetytu na więcej! Antyoksydacyjne polifenole, garbniki, witaminy B2, B6, C, E, P, PP, składniki mineralne rzadko obecne w innych owocach – miedź, kobalt, bor, lit, mangan, molibden będące dla człowieka pierwiastkami śladowymi. Działanie? Uszczelnienie naczyń krwionośnych i poprawa ich elastyczności. Przeciwzakrzepowe, przeciwmiażdżycowe, przeciwdepresyjne, obniżające poziom cholesterolu, obniżające ciśnienie i poziom cukru. Ponadto działanie antyrakowe, a także zmniejszające skutki uboczne chemioterapii. Do tego dorzućmy korzyści w odtruwaniu organizmu z zatruć metalami ciężkimi, w tym ołowiem, zatem biorąc pod uwagę ile tego syfu wciągają spożywane przez nas warzywa (więc i my), warto aronię jeść (pić) w miarę możliwości często. Do tego działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, i zapobiegające niepożądanym mutacjom komórek. Po prostu kosmos. Spośród owoców naszej strefy klimatycznej chyba możemy mówić o super food.

Sok z aronii

sok z aronii4Największe stężenie aktywnych substancji występuje właśnie w świeżym soku z aronii, oczywiście niesłodzonym, dlatego genialnie byłoby całe dobro z nich wycisnąć. Tak zrobimy. Żeby zneutralizować cierpki smak warto łączyć aronię z jabłkami i – jeśli sok będzie mdły (zależy od odmiany jabłek) odrobiną soku z cytryny.

Wykonanie banalnie proste:

- szklanka aronii

- 2 małe jabłka

- łyżeczka soku z cytryny (opcjonalnie)

Po prostu wyciskamy. Ja użyłam tradycyjnie Hurom HH 2G. Po spróbowaniu soku pędzimy jeszcze zrywać owoce lub kupić i przygotować w zamrażarce porcje na zimę. I ten kolor!

Sklep internetowy, w którym dostępny jest Hurom HH 2G, którego używam – tutaj.

Więcej przepisów na soki - zapraszam.

Smacznego!

Monia

sok z aronii3

sok z aronii2

sok z aronii5

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: